info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako vybrať batoh do outdooru

31. 08. 2020
Rýchly nárast všemožnej dopravnej mobility nás zhýčkal do stavu, kedy pri niekoľkodňovom cestovaní platí pre batožinu pravidlo „Čím väčšie, tým lepšie“. Do veľkej tašky či kufra sa zmestí proste všetko. No, ano, ale čo keď práve na tú dlhšiu vzdialenosť idete pešo a klavír po ceste tiež nevyužívate?
Ako vybrať batoh do outdooru

Batoh je super vec. Najlepšie je ale taký batoh, ktorý pojme všetko potrebné a zároveň nenavádza ďalším voľným priestorom pre zbytočné a nepraktické veci, ktoré potiahnete len tak, pre nič za nič.

Je v celku jedno, či idete na celodennú túru prírodou alebo plánujete týždenné putovanie divočinou. Po pár kilometroch začne byť poznať každé kilo navyše. Preto je vždy najlepšie mať batoh tak akurát. A preto vám prinášame niekoľko tipov, čo premyslieť pred nákupom batohu. Keď budete vedieť, čo od batohu chcete, budete sa lepšie orientovať pri jeho výbere.

Čo robí taký outdoorový batoh outdoorovým batohom a aký je rozdiel medzi veľkým batohom do mesta? Rozhodne jeho celková konštrukcia, stabilný bedrový pás pre rovnomerné rozloženie váhy a hrudný pás pre lepšie usadenie popruhov.

batoh na treku

Veľkosť batohu je hlavné meradlo výberu

Záleží predovšetkým na tom, koľko vecí so sebou budete potrebovať. Na viacdennom putovaní zaberie veľa miesta jedlo, pitie, náhradné oblečenie a spacák (keď už karimatku, prípadne stan, tarp či plachtu upnete na batoh). Pri lezeckej výprave zase musíte niekam uložiť či prichytiť laná, helmu, karabíny a ďalšiu výbavu. Ak teda idete na viacdenné lezeckú výpravu, potrebujete veľmi veľký batoh.

Ak plánujete len turistické výlety od rána do večera, pozerajte po batohu do 30 litrov. Zároveň však pamätajte, že čím ľahšia bude vaša záťaž, tým ľahší bude váš krok. Ak nie ste teda moc nároční, stačí batoh menší. Kilometre potom budú lepšie odsýpať.

Poďme sa ale venovať predovšetkým väčším batohom na viacdenné výlety či výpravy. Veľa tu záleží na vašej ďalšej výbave, predovšetkým na jej váhe a objeme. Na outdoorové výpravy sa jasne hodí čo najľahší a neajzbalitelnejší inventár. S ním nie je problém zbaliť sa do 50-60l batohu. S objemnejšou výbavou musíte samozrejme batoh nafúknuť, a to pokojne o 15 litrov. Rovnako tak budete potrebovať väčší batoh, ak pôjdete na trek dlhý štyri a viac dní - zvlášť, keď idete mimo civilizáciu. Jedlo a pitie sa samo neponesie.

Počítajte aj s tým, že lepšie je mať batoh prázdnejší, než napchatý až po okraj. Kedykoľvek budete potrebovať niečo vybrať, v prázdnějšom batohu máte vyššiu šancu, že sa vám to podarí, bez toho aby ste museli polovicu vecí vyťahať von.

batoh slouží i z venku

Batoh slúži zvnútra aj zvonku

Akonáhle vyrážate do outdooru z iného dôvodu než je klasická turistika, budú sa vám na batohu okrem očiek na upnutie palíc hodiť aj ďalšie vychytávky, na ktoré namontujete objemnú výbavu. V lete tu prenesiete potrebné spomínané lezecké vybavenie, v zimne napríklad lyže, cepín, lopatku a ďalšie nenahraditeľné veci.

S týmto „obložením“ batohu súvisia aj menšie vonkajšie vrecká batohu. Tie vám budú k ničomu, ak si k nim zatarasíte jednoduchý prístup napríklad pripnutými lyžami. Preto je pri výbere dôležité vedieť, na aký účel mi bude batoh primárne slúžiť. S tým má čo dočinenie aj materiál batohu, ale o tom až za chvíľu.

Je dobré mať na batohu viac vreciek. Dáte do nich pohotovostnú výbavu, aby ste ju mali neustále pri ruke. Prístup zo spodnej strany batohu prípadne z jeho stredu sa tiež často hodí. Už preto, že sa dostanete k niečomu, čo ste (i nedopatrením) zastrčili dospodu, bez toho aby ste museli vyťahať všetky ostatné veci. Niektoré batohy preto umožňujú aj prístup z chrbtovej časti, iné sú riešené dvojkomorovo.

těžký batoh

Dôležitá je chrbtová časť batohu

U batohu, s ktorým plánujete zdolávať dlhšie vzdialenosti je veľmi dôležité, aby vám dobre sedel. Je nutné kvalitné, rýchle a pohodlné nastavenie chrbtovej časti a všetkých možných popruhov. Pri výbere venujte pozornosť aj tomu, k akej výške postavy je batoh doporučený. Pre dvojmetrových habánov bude chrbtová časť uspôsobená inak, než pre menších. Rovnako tak sú dámske batohy prispôsobené ženskej anatómii.

Pre stopercentné pohodlie vyvinuli niektoré značky vlastný chrbtový systém, vďaka ktorému si usadenie batohu na chrbte doladíte k dokonalosti. Napríklad značka Mammut využíva chrbtový systém Spine, keď sa inak hýbe spodná časť chrbtového systému (oblasť bedier) a inak hornú časť (oblasť lopatiek a ramien). Osvedčené chrbtové systémy už dlho používa aj značka Osprey. Zamerajte sa tiež na formu polstrovania či peny na zadnej časti. Tá by mala byť priedušná a konštruovaná tak, aby sa pod ňou človek extrémne nepotil.

Vystužiť či odľahčiť?

Nenechajte sa na prvý pohľad odradiť vyššou váhou batohov. Niektoré z nich majú pevnú chrbtovú dosku či inú výstuž, ktorá býva dosť ťažká. Kto by nevedel - výstuž sa dá vytiahnuť, čo značne odľahčí daný batoh. Odporúčame však najprv vyskúšať, ako vám batoh bude sedieť s a bez výstuže, než ju nadobro vyberiete.

a kam dát vodu?

Voda potrebuje svoj priestor

Pozor na kompatibilitu s vodným rezervoárom. Počítajte s tým, že na dlhšiu túre budete cestou potrebovať doplniť vodu. Pokiaľ máte rezervoár umiestnený vo vnútri batohu pod ďalšími vecami, bude vás nepraktické a zdĺhavé doplňovanie vody otravovať. Existujú batohy s vonkajším vreckom na vak s vodou. Potom môžete mať batoh napchatý na prasknutie a vodný rezervoár vždy bez problému vsuniete do externých vreciek medzi chrbtovou časťou a batohom. Ideálne riešenie.

Odolá aj skale, dažďu

Dostávame sa opäť k nášmu „obloženiu batohu“. Lepšie povedané k výberu materiálu, z ktorého batoh chceme. Pre klasickú turistiku stačí slabší materiál, pre skialpinizmus (kvôli upnutiu lyží) a lezecké aktivity (kvôli odieraniu batohu o skalu) sa rozhodne oplatí odolný materiál, napríklad Cordura. Rovnako tak existujú vodeodolné materiály, ale pre bežné použitie v našich podmienkach väčšinou stačí klasická pláštenka.

otestujte batoh

Pred štartom otestujte

Nový batoh si pred cestou vždy poriadne vyskúšajte. Upravte si popruhy, naplňte ho záťažou, choďte, behajte, skáčte. Je nutné, aby si batoh a váš chrbát sadli a žili spolu v symbióze, nie aby vám batoh pri každom kroku vrážal v drieku do chrbta.

Ak vyberáte batoh a neviete si rady, napíšte nám, radi vám pomôžeme. Ak si vystačíte s našim článkom, zostáva už len popriať pekné výletnické počasie. Túre zdar!


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:00:50:59
Mizuno Terry FZ Jr
-63 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
17,95 € 47,95 €
už len 2 ks za túto cenu