info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako vyberať spacák a karimatku pre spanie na treku

19. 09. 2020
Odpočinok ruže prináša. Na viacdennom treku je podstatné, aké vybavenie si so sebou nesiete na spanie. Karimatka a spacák sú základ, ktorý musí doplniť ešte plachta, tarp či stan.
Ako vyberať spacák a karimatku pre spanie na treku

Nie nadarmo sa hovorí, že ako si kto ustelie, tak si ľahne. Pri spaní v outdoore to platí dvojnásobne, pri spaní v zimnom outdooru stonásobne. Neskôr na jar, v lete a začiatkom jesene často stačí pobalit karimatku, spacák a nepremokavú plachtu a ejchuchů pod širákom je na svete. Keď ale v noci klesá teplota pod bod mrazu a fujavec okolo by odniesol aj koňa, je dobré schovať hlavu sa do stanu.

Poďme sa ale zamerať predovšetkým na výber spacáku a karimatky do našich klimatických podmienok.

Spacák

Rozhodujúce otázky pred výberom:

Do akých klimatických podmienok budem vyrážať?

Chcem nejaký určitý materiál výplne?

  • Prípadne nejaký nechcem? Alergici určite Nebaží po perie - k čomu im je pekné spanie, keď u neho nemôžu dýchať.

Budem spacák nosiť v batohu na outdoorovom treku?

  • Jeden z najdôležitejších faktorov na treku je váha a veľkosť zbaleného spacáku. Je teda dobré poznať tieto hodnoty ešte pred kúpou.

Koľko do neho chcem vraziť?

  • Otázka peňazí funguje vždy. Na čo naháňať najlepšie možné parametre, keď vyrazím dvakrát ročne do blízkych krajov? Ujasnite si to a zbytočne nevyhadzujte peniaze.

pod širákem

Pred kúpou spacáku je teda potrebné vziať do úvahy nasledujúce body:

Teplotné rozdelenie

Spacáky môžeme rozdeliť do troch hlavných kategórií. Ide o spacáky letné, zimné a trojsezónne. Názvy tu jasne vytyčujú, na aké obdobie je ktorý spacák určený. Vyrážate Ak do outdooru od jari do jesene, siahnite rozhodne po trojsezónnym spacáku. Je najuniverzálnejší a keď vám bude v lete teplo, jednoducho ho viac rozopnete.

Dĺžka spacáku

V moc dlhom spacáku vám môže byť zima, keďže teplo sa nebude ideálne rozkladať okolo vašej postavy. Spacák teda vyberajte podľa svojej výšky - hodnota u spacáku značí, pre akú výšku postavy je spacák určený, nie ako je dlhý.

Určenie spacáku

Unisexový, dámsky a detský spacák majú svoje špecifiká. Dámsky spacák je kratšia a býva špeciálne izolovaný v oblasti nôh. Detský spacák je primárne kratšie, niektoré majú tzv. Rastúce funkciu (podobne ako detské nohavice či bundy).

Typy spacákov

Rozlišujeme dva typy spacákov - múmiový a dekový. Rozdiel spoznáte na prvý pohľad, múmiový spacák obkresľuje siluetu postavy a vďaka tomu poskytuje lepší tepelný komfort. Dekový býva hranatý a dá sa celý rozopnúť. Dekový spacák je komfortnejšie (viac priestoru), ale menej praktický - býva ťažšie a horšie zbaliteľný.

sbalitelnost je důležitá

Výplň spacáku

Perie, duté vlákno či mikrovlákno? Záleží, čo od spacáku čakáte. Výplň spacáku na seba viaže teplý vzduch a vďaka tomu udržuje tepelný komfort na takej úrovni, ktorú u spacákov značí políčko „loft“. Je to hodnota, na akú sa spacák po vybalení dokáže „nafúknuť“ - čím viac sa nafúkne, tým viac ohriateho vzduchu v ňom bude.

Ak chcete uchádzajúci spacák, ktorý nepotrápi vašu peňaženku, bude vám vyhovovať duté vlákno. Oproti perie a mikrovláknu je ťažšie, v nenáročných podmienkach však bohato postačí.

Mikrovlákno sa blíži vlastnostiam perie a značí zlatú strednú cestu. Keď sa jedná o použitie vo vlhkých podmienkach, mikrovlákno je najlepšia možnosť, pretože perie nemá vlhkosť v obľube.

Perie je najlepší tepelný izolant a svojou váhou váš batoh nijako nezaťaží. Páperový spacák je holt ľahký ako pierko. Jeho nevýhodou je obtiažna údržba a oproti inej výplni tiež kratšiu životnosť (tá však nie je pravidlom).

Možno je tiež rôzna kombinácia vyššie spomenutých materiálov - napríklad syntetických, takže možností ako manévrovať s použiteľnosťou a cenou je veľa.

Rada na záver

Ak plánujete používať spacák predovšetkým na outdoorových túrach v našom klimatickom pásme, mala by vás najviac zaujímať hmotnosť, zbaliteľnosť a výhrevnosť (čím väčší ste zmrzlík, tým teplejšie spacák hľadajte).

Spacák vždy skladujte rozbalený v úložnom priestore. Môže byť aj vyvesený na ramienku, v takom prípade je potrebné ho z času na čas rozklepnout. Nikdy neskladujte spacák v kompresnom obale, vlákna sú stlačená a ich vlastnosti a životnosť sa rapídne znižujú, rovnako ako vlastnosti vrchného materiálu.

nezapomeňte na plachtu

Karimatky

Rozhodujúce otázky pred výberom:

Do akých klimatických podmienok budem vyrážať?

  • V lete nie je potreba tak vysoká tepelná izolácia ako v zime. Naopak v zime sa musíte poriadne „odrezať“ od zmrznutej zeme.

Akú dĺžku a šírku chcem?

  • Je k hnevu, keď si rozložíte karimatku a zistíte, že buď budete rýpať nosom v hline, alebo majú smolu nohy, ktoré sa na krátku karimatku už proste nezmestia.

Chcem mäkkú podložku, alebo mi stačí tepelný izolant?

  • Ak máte radi spanie na tvrdom povrchu a nevadí vám koreň tlačiaca do chrbta, potom máte vyhrané a vystačíte s alumatka.

Budem karimatku nosiť v batohu po celú dobu treku?

  • Ťažká a neforemná karimatka zaberie veľa drahocenného miesta. Predovšetkým ide ale o váhu, na dlhšom treku po chvíli cítite každej pol kilo navyše.

Koľko do nej chcem vraziť?

  • No, jo, tak to proste je. Je zbytočné vyberať ideálny karimatku, keď nakoniec zistíte, že by vás stála šesťkrát viac, než som si mysleli.

Keď budete vyberať karimatku, je nutné popremýšľať aj o týchto bodoch:

Tepelná izolace

U väčšiny karimatiek je tepelný odpor značený písmenom R. Čím vyššia hodnota, tým lepšia je tepelná izolácia medzi telom a zemou. Čím lepšia je tepelná izolácia, tým skôr budete v teple.

Dámske a unisexové karimatky

Podobne ako u spacákov môžeme nájsť špecializáciu karimatiek pre ženské pohlavie. Dámske karimatky sú spravidla kratšie a lepšie izolované. Kratšia dĺžka znižuje hmotnosť a zlepšuje zbaliteľnosť karimatky, vyššia izolácia zasa napomáha ženskému telu udržať si príjemné teplo.

Priemerná váha jednotlivých druhov

Najľahšia sú alumatka, teda karimatky, ktoré majú jednu stranu z malej vrstvy peny a druhú potiahnutou hliníkom, ktorý odráža teplo späť k telu. Tieto ľahko zbaliteľné karimatky váži okolo 120 gramov.

Ďalšie váhovú kategóriou sú nafukovacie a penové karimatky. U nafukovačiek veľa záleží na veľkosti, použitom materiáli a využitých technológií, počítajte však s hmotnosťou 300-600 gramov. Penové karimatky sa drží v rozpätí 250-450 gramov.

Najťažšie avšak najkomfortnejšie sú karimatky samonafukovacie. Vďaka pene vnútri karimatky vám zaistí výbornú tepelnú izoláciu i pohodlie. To je však vykúpené vyššou váhou (okolo 600-900 gramov) a často väčšími rozmermi. Existujú samozrejme aj ultraľahké a skladné kúsky, u nich však cena exponenciálne rastie. To pohodlie za to ale občas stojí.

mít plachtu, tarp či stan je nutnost

Užitočná rada:

Alumatka a penové karimatky budú v teréne vo väčšom bezpečí. Najmä preto, že im nehrozí fatálne pretrhnutiu. Kedykoľvek teda chystáte spanie pod širákom, odstráňte z vyhliadnutého miesta všetky ostré kamienky a konáriky, o ktoré by ste mohli nafukovačku ľahko pretrhnúť.

Vyšší stupeň komfortu ponúka aj integrovaný vankúšik, ktorý môžete nájsť u samonafukovacích a nafukovacích karimatiek.

U karimatiek je dôležitý vrchný materiál. Ak si vyberiete karimatku s hladkým a klzkým povrchom, budete z nej v noci v jednom kuse schádzať a potom ležať na chladné, tvrdé a často vlhkej zemi.

Rada na záver

Rovnako ako spacáky je nutné i karimatky vhodne skladovať. U samonafukovaček a nafukovačiek nechajte otvorené ventilky, aby sa vo vnútri netvorila vlhkosť. Vďaka napuštěnému vzduchu sa navyše pena vnútri samonafukovacích karimatiek nebude deformovať a karimatka tak dlhšie vydrží.

Prajeme šťastnú ruku pri výbere

Dúfame, že vám naše rady pomôžu a vy si vyberiete takú výbavu, ktorá presne zodpovedá vašim požiadavkám a nárokom. Keby ste chceli ďalšie rady, obráťte sa na nás.


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:12:15:10
Kilpi Sylane
-61 % Outdoorové kraťasy Kilpi Sylane
34,90 € 89,90 €
už len 7 ks za túto cenu