info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako vybehnúť s jeseňou?

19. 10. 2017
Ako už mnohí z nás zistili, beh je tak trochu droga. Akonáhle sa do neho zamilujeme, chceme behať viac a častejšie, ďalej a rýchlejšie. Takže zavesiť na jeseň tenisky na klinec a prehibernovať sa až do jari? Tento rok nie! Poradíme vám, ako si užiť beh aj v jesennom nečase.
Ako vybehnúť s jeseňou?

Technológovia a výrobcovia bežeckého vybavenia sú našťastie na našej strane a pohotovo reagujú na naše (mnohokrát neskromné) požiadavky a potreby. Č osa týka športového oblečenia, je teda z čoho vyberať.

Akokoľvek ju máme radi, bavlna nie je pre beh ideálna. Rýchlo totiž nasiakne pot a zle schne. Vďaka tomu je tažšia a mokrá látka rýchlo začne chladiť. Moderné materiály naopak vedia odvádzať prebytočnú vlhkosť od tela, udržiavať nás v teple (či naopak chrániť pred prehriatím) a vďaka nízkej hmotnosti a špeciálne prispôsobeným strihom sú navyše nesmierne pohodlné. Správnou voľbou a vrstvením hravo vykúzlime jesenný bežecký outfit, ktorý nás dokonale ochráni pred rozmarmi počasia. Jednotlivé vrstvy by mali vyzerať takto:

1. vrstva: Sacia – elastické prádlo pre ideálnu mikroklímu

Jeho hlavnou funkciou je odvod potu od pokožky a udržiavanie príjemnej teploty. V lete nás teda chladilo, zatiaľ čo teraz na jeseň udrží teplo „doma“.  Akákoľvek voľnosť materiálu by túto funkciu znižovala, preto vždy vyberáme bielizeň, ktorá obopína telo a je tak v tesnom kontakte s pokožkou.

Do 1. vrstvy spadajú nielen nohavičky, podprsenky a trenírky, ale tiež podvliekačky a nátelníky, na ktoré je síce ešte skoro, ale v zime vám urobia veľkú službu. Najčastejšie sa k jeho výrobe používa polyester, polypropylén alebo polyamid, ktoré majú nízku hmotnosť a nasiakavosť, takže dobre odvádzajú pot. Zároveň chránia pred UV žiarením, bielizeň z nich je pružná a odolná proti oderu. Ak preferujete prírodné materiály, siahnite po merino vlne, ktorá síce nasiakne viac ako umelé vlákna, ale hreje aj mokrá, má vynikajúce antibakteriálne účinky a eliminuje zápach.

2. vrstva: Izolačná - komunikuje s 1. vrstvou

Táto vrstva má na starosť preberanie a odvod potu od bielizne von, jeho odparenie a udržiavanie vytvorenej mikroklímy. Izoluje chlad a zabezpečuje, že nám neuniká teplo. Pri výbere materiálu a strihu zohľadňujeme hlavne intenzitu pohybu a teplotu okolia. Ak si nie ste istí, ako silná by mala byť táto vrstva, siahnite radšej po ľahšej variante a v prípade potreby pridajte ešte niečo navrch. Vždy je lepšie môcť obliecť a vyzliecť viac tenších vrstiev.

Běh podzim

3. vrstva: Ochrana před rozmarmi počasia

Horná vrstva je pripravená na premenlivosť vonkajších podmienok. V momentoch chladu, dažďa a vetra znižuje tepelné straty a podporuje funkčnosť predchádzajúcich vrstiev. Nie ste si istý, že tretiu vrstvu potrebujete? Riadte sa základným bežeckým pravidlom, podľa kterého sa obliekame tak, akoby bolo vonku  o 10°C viac, ako je. Častou dilemou je aj vodný stĺpec. Doporučujeme to s jeho výškou příliš nepreháňať. Platí totiž, že čím je materiál odolnejší voči premoknutiu, tým horšie prepúšťa vzduch a pot sa tak zvnútra nemôže odparovať. Po chvíli v daždi by ste tak mohli byť durch, nie však zvonku, ale zvnútra.

Vidíte? Je to jednoduché. S touto trojicou pomocníkov je na vás jeseň krátka. Tak nepoľavujte v tréningu a nezabúdajte mať pri svojich potulkách prírodou oči otvorené. Všetka tá červená a zlatá okolo vám zaručí, že tento rok sa vám jesenné splíny vyhnú oblúkom.

Tak príjemný beh!


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:15:45:40
Mizuno Core 3/4 Tight
-60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
18,95 € 47,95 €
už len 7 ks za túto cenu