info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako správne vybrať halovú obuv

09. 08. 2018
Či už vyberáte obuv na tímové športy ako florbal, volejbal a hádzaná, alebo na individuálny šport, ako je squash, badminton a tenis, základné parametre a nároky na obuv sú viacmenej rovnaké. Je dobré vychytať niekoľko pravidiel, ktoré vám ušetria starosti so zlým výberom.
Ako správne vybrať halovú obuv

Obuv je rozhodne najdôležitejším vybavením pri halových športoch (ak nepočítame hokejky, pálky a rakety). Pri správnom výbere je zároveň najdôležitejšiou pomôckou, vďaka ktorej zaručíte sebe a svojim nohám dlhú životnosť.

Pri prevažne behavých športoch sú dôležité nasledovné pravidlá:

  • topánka by mala mať dostatočne širokú a vystuženú špičku (chráni chodidlo a prsty pred nárazom)
  • dôležitá je vystužená päta
  • zaväzovanie na šnúrky je pri halových športoch nevyhnutnosť (napr. suchý zips neudrží nohu)
  • textilné podšívky pre čo najlepšie padnutie topánky a splynutie s chodidlom

Základné delenie halových topánok je pre stabilitu (hmotnostne ťažšie postavy) a rýchlosť (stredná hmotnostná kategória a rýchle posty).

Stabilita

Torzne pevnejšie topánky zaručujú stabilitu a spravidla majú tieto topánky aj výborné tlmenie, ktoré chránia kĺby pred nárazmi a nadmernou námahou. Odpruženie navyše robí z topánky znateľne pohodlnú záležitosť. Táto obuv je vhodná pre výkonnostných hráčov robustnejšej postavy a obranárske pozície.

Halovky

Rýchlosť

Rýchlostne zamerané modely (často označené ako SPEED) sú ideálne pre rýchle zmeny rýchlosti a smeru pohybu. Zvyčajne mávajú nižšiu hmotnosť a väčšiu ohybnosť. Vďaka tomu umožňujú prudko meniť smer aj rýchlosť pohybu. Sú vhodné najmä pre útočníkov a všetky agilné posty.

Materiál zvršku

Vydrží, či nevydrží

Zabudnite na pravidlo: "Kožená obuv vydrží dlhšie", pri sálovej obuvi toto neplatí. Vzhľadom k miere namáhaniu a možnému kontaktu s hracou plochou lepšie vychádza kombinácia koženky (usne) a textilných úpletov. Ďalší faktor je priedušnosť, ktorá je u textilného úpletu oveľa lepšia ako u koženého zvršku.

Halovky

Materiál podošvy

Kĺžu vs. nekĺžu

Pri halových športoch je kľúčová priľnavosť k povrchu. Zaisťuje možnosť rýchlej zmeny smeru pohybu a zároveň chráni pred bolestivým pádom. O adhézii rozhoduje predovšetkým materiál, z ktorého je podošva vyrobená. Najvyššie vychádzajú zmesi prírodného alebo SBR (styren butadien) kaučuku.

Dezén podošvy má v hre na priľnavosť skôr druhotnú úlohu.

A dál?

Halová obuv všeobecne nepotrebuje také tlmiace vlastnosti ako obuv bežecká. U väčšiny halových športov si vystačíte s tlmiacimi vlastnosťami samotnej podošvy.

Ak máte problémy s boľavým priehlavkom a členkami, vyskúšajte členkovú variantu obuvi. Máva zvýšenú torznú tuhosť, lepšie zafixuje nohu a nepovolí jej rotovať. Vďaka tomu je vhodná pre hráčov basketbalu prípadne volejbalového smečiara a blokára. Nie každému však sedí. Ak sa v topánke necítite dobre, radšej siahnite po inej.

Ak si ani po dočítaní tohto článku nie ste istý správnym výberom halovej obuvi, poraďte sa s našimi expertmi. Sú k dispozícii ako na e-shope, tak v kamenných predajniach. Zastavte sa, za skúšku nič nedáte.

Vybrať halovky


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:15:57:53
Mizuno Core 3/4 Tight
-60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
18,95 € 47,95 €
už len 7 ks za túto cenu