info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako sa obliecť na jesenné behanie

11. 09. 2016
Príroda sa pomaly ladí do jesennej nálady. A rovnako ako je jesenných farieb, je aj pohľadov na behanie v tomto ročnom období. Pre jedného je jeseň koncom sezóny, pre druhého je jej vrcholom. Niekto sa už teší na regeneráciu a rekapituluje zápisky v bežeckom denníku, niekto sa naopak na túto časť roka pripravuje najviac. Najmä crossové, horské a ultratrailové behy sú po skončení leta v plnom prúde. Poďme sa pozrieť na charakteristiku jesennej sezóny a špecifiká, ktoré nám prináša.
Ako sa obliecť na jesenné behanie

Rozmarná jeseň

Počasie sa stáva s postupujúcou jeseňou čoraz viac nevyspytateľným. Z hodiny na hodinu sa mení teplota, prichádza vietor, dážď a všetko čo tieto jesenné rozmary prinášajú (blato, mokré lístie, klzké kamene, ...). Poklesy teplôt v posledných rokoch nie sú tak razantné, predovšetkým v počiatku jesene. Výraznejšie bývajú v noci a vo vyšších nadmorských výškach. S postupujúcou jeseňou sa častejšie objavujú zrážky a tie menia aj charakter terénu. Tomu všetkému je potreba prispôsobiť svoje obliekanie.

Prichádza noc

Mení sa tiež pomer dĺžky dňa a noci. To najviac ovplyvní plánovanie tréningov a výbehov. Jeseň predsa len láka k úteku z ciest na šotolinové a lesné chodníky. Tu však tma prichádza ešte skôr. Takže buď prispôsobíme čas behu, čo nám zvyčajne nedovolí naša pracovná doba, alebo sa na tmu náležite vybavíme. Chceme dobre vidieť pod nohy a chceme byť dobre vidieť pre všetkých motoristov - musíme svietiť!

Volanie divočiny

Veľká časť bežcov neodolá jesennému "volaniu divočiny" a vybehne do polí, lesov a hôr. Ak si chcete užiť beh lesnou cestičkou, prípadne divoký horský zbeh, obujte si "trailovky".

Trailová obuv s členitejšou podrážkou vás lepšie podrží v podmienkach lesného terénu. Nemusíte sa toľko báť podkĺznutia a môžete si v pokoji užívať krás jesennej prírody.

Beh na jeseň

Ako sa správne obliecť

Obliekanie sa výraznejšie zmení v druhej polovici jesene. 

Trh ponúka široké spektrum materiálov a pri ich výbere výrazne pomáha ujasniť si, čo od neho žiadame. Najmä je dobré vyhodnotiť, aké ambície pri behu máme, čo môžeme rozdeliť na tri kategórie:

  • kategória: vybieham do hodiny, dám si cca 10 kilometrov
  • kategória: vybieham nad hodinu, teda pokojne aj na polmaratón
  • kategória: vybieham na hory a doly

Vybieham do hodiny, dám si cca 10 kilometrov

V takom prípade nie je potrebné sa príliš báť, že by vám niečo chýbalo. Ďaleko od domu neodbehnete a kedykoľvek sa môžete pohodlne vrátiť. Napriek tomu je nepríjemné pri behu premýšľať nad tým, že je vám napríklad chladno.

Na hornú polovicu tela si vezmite funkčné tričko s dlhým rukávom. To odvedie pot z povrchu tela a udrží tepelný komfort. Ak viete, že často trpíte na chlad, vezmite si vestu, na bundu je ešte zbytočne skoro. V chladnejšom dni sa môže hodiť aj šatka na hlavu, prípadne krk. Tzv. tunel je veľmi praktické spojenie oboch.

Produktový tip: Tričko Craft Active Extreme

Produktový tip: Nákrčník Inov-8 Wrag

Oblečenie na dolnú polovicu tela bude u všetkých kategórií rovnaké, oblečte si trojštvrťové elastické nohavice alebo kraťasy spojené s elastickou vložkou.

Topánky prispôsobte terénu. Ak vybiehate z domu v meste, vystačíte si s cestnými topánkami. Opatrnejší buďte tam, kde je mokrá vrstva opadaného lístia, tá môže byť zradná. Ak bežíte do lesa, odporúčame trailovú obuv, vďaka ktorej sa nemusíte báť podkĺznutia.

Beh na jeseň

Vybieham nad hodinu, teda pokojne aj na polmarotón

V tomto prípade sa nebudeme v obliekaní príliš líšiť od predchádzajúcej kategórie. Vestu, prípadne ľahkú bundu pribaľte určite, cesta domov môže chvíľu trvať.

Produktový tip: Ľahká vetrovka Inov-8 Race Elite

Pretiahnete beh do tmy? Nezabudnite čelovku, nie je príjemné v šere lesa stratiť vnímanie hĺbky a zvrtnúť si členok.

Pri takomto tréningu už stojí za zváženie pitný režim. Ak sa naozaj dostanete cez 1 - 1,5 hodiny, vezmite si batoh alebo ľadvinku s camelvakom / bidonom. Ak vás pohyb batohu alebo ľadvinky odrádza, oceníte batoh / vestu od firmy Inov-8.

Beh na jeseň

Vybieham na hory a doly

Spadáte do kategórie najnáročnejších bežcov. Na vybavenie sa potrebujete 100% spoľahnúť, zmena počasia vás nesmie prekvapiť. Medzi horalmi existuje porekadlo, ktoré ide v našom prípade veľmi dobre parafrázovať: "Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený bežec."

Funkčné tričko je nutnosťou. Pri takejto záťaži sa tu a tam zastavíte na pitie, jedlo či odpočinok a tričko, ako prvá vrstva, by malo udržať vaše telo pri stabilnej teplote.

Produktový tip: Funkčné tričko X-Bionic The Trick

Batoh, do ktorého dáte bundu, vodu, jedlo, telefón a KPZ, je tiež nevyhnutný.

Na nohy odporúčame trailové topánky. Nemusí sa nutne jednať o topánky s agresívnou podrážkou, skôr niečo kompromisnejšie. Takýto typ topánky je konštruovaný tak, aby vás podržal na všetkých typoch terénu, od blata až po skalnaté hrebene a asfalt.

Produktový tip: Trailové topánky Inov-8 Trail Talon

Na svete je nespočet typov bežcov a rovnaký nespočet ich zvykov a požiadavkov pri obliekaní. Predošlé vety neberte ako dogmu, skôr ako rady a odporúčania z vlastnej skúsenosti a skúsenosti sprostredkovanej od bežeckých priateľov všetkých kategórií.

Príjemný beh!


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:09:33:50
Kilpi Sylane
-61 % Outdoorové kraťasy Kilpi Sylane
34,90 € 89,90 €
už len 7 ks za túto cenu