info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako po teste hodnotíme adidas adizero Boston 10?

13. 08. 2021
Náš Radek si vzal na starosť testovanie cestnej bežeckej topánky adidas adizero Boston 10. Tento najmladší súrodenec z rodiny Boston v sebe kombinuje užitočné vlastnosti celej rady a zároveň sa vďaka novej technológii vydáva cestou, ktorou nikto z jeho predkov nemal šancu ísť.
Ako po teste hodnotíme adidas adizero Boston 10?

Novinka adidas adizero Boston 10 prekvapila nejedného bežca svojim dizajnom a novou použitou technológiou. Ja som mal možnosť túto topánku testovať a som veľmi milo prekvapený.

Predchádzajúce modely tejto rady som na nohách nemal, tak ani nebudem porovnávať ich vlastnosti. Rovno priblížim, čo je nové z technologického hľadiska.

Určite prvá vec, ktorú skúsenejší bežci postrehnú, je váha. Topánka má 325 g vo veľkosti 45 1/3, čo je na pretekársku topánku pomerne dosť (oficiálny web adidasu uvádza, že topánka je vhodná na tréning i preteky). Osobne by som ju využíval skôr na dynamické tréningy a rýchlejšie behy. Topánka je pri pomalom výkluse pomerne nepohodlná.

podešev

Staronová spodná časť

Veľká zmena nastala v podvozku topánky. Podrážka je stále od firmy Continental a zaisťuje maximálnu priľnavosť k povrchu. Hlavná zmena sa odohráva v medzipodrážke, kde už nenájdete známu penu Boost, ale dvojicu pien Lightstrike PRO a Lightstrike EVA.

LS EVA ste v menšej miere mohli zaznamenať aj u predchádzajúceho modelu, ale teraz naplno prevzala prácu spomínaného Boostu. Je príjemne tuhá a pri dopade nemám pocit, že by som musel zložito hľadať stabilitu. Páči sa mi, že nemusím zbytočne veľa prešľapávať tlmenie a skôr sa od tejto vrstvy aj trochu odrazím do ďalšieho kroku.

profil

Ako druhá je tu LS PRO. Je to odľahčená pena, ktorá dodáva došľapu obrovský komfort a odrazu poriadnu dynamiku. Vizuálne je pena po celej dĺžke topánky, ale keď vyberiete vložku, zistíte, že pena v zadnej časti nie je až tak tučná. Je vytvarovaná do kolísky a päta sa v nej pekne usadí. Aj cez menšiu vrstvu peny stále cítite jej komfort. V zadnej časti topánky nájdete tiež schovaný karbónový plát, ktorý dodáva väčšiu stabilitu pri došliapnutí.

Energický odraz zaistený

Medzi vrstvami pien EVA a PRO sú zabudované takzvané energy rods. Je to päť karbónových prútov, ktoré kopírujú tvar a smer prstov a reagujú na pohyb každého prstu individuálne. Táto nová technológia sa používa aj u vyšších modelových rád, napríklad u topánky Adios Pro 2. Prúty energy rods majú za úlohu dodať vášmu kroku energiu (čo počujete už v samotnom názve tejto technológie). To je všetko, čo v spodnej časti topánky nájdeme.

podešev 2

Pevný a premyslený zvršok

Druhá polovica topánky je nemenej zaujímavá. Zvršok je veľmi priedušný a použitý materiál na mňa pôsobí celkom solídne.

Čo sa mi veľmi páči, je jazyk a jeho riešenie. Na prvý pohľad vyzerá ako každý iný, ale v skutočnosti je vnútri spojený so stenami topánky a obopína nohu. Skoro ako keby ste sa obúvali do ďalšej veľmi tenkej a pevnejšej ponožky. Jazyk je tenký a páči sa mi jeho výstuha v oblasti doťahovania šnúrok, ktoré sa môžu pri silnejšom dotiahnutí nepríjemne zarezávať do nohy. Táto šikovná výstuha by mala problém vyriešiť.

špička

Užší tvar topánky

Strih topánky je o niečo užší a kopíruje tvar nohy. Táto vec by nemusela sedieť veľkej skupine ľudí, ale ja sa v tom čím ďalej tým viac vyžívam hlavne pri behaní, kde je tempo na rýchlejšom leveli. V topánke cítim každý krok presne taký, aký je, noha mi nikam neuhýba, nekĺže.

adizero Boston 10

Odporučil by som ich určite ľuďom, ktorí hľadajú topánku, ktorá im dodá energiu pri náročnejšom tréningu. Hodí sa ale aj pre preteky - trebárs na polmaratón. Svetový rekord v týchto topánkach nezabehnete, ale svoje osobné maximum by ste posunúť mohli.


KÚPIŤ ADIZERO BOSTON 10


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:21:56:09
Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
-56 % Detská bunda Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
36,95 € 84,87 €
už len 4 ks za túto cenu