info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Aké topánky sú vhodné na toto obdobie?

30. 05. 2023
Bežecká obuv, outdoorová a barefoot obuv a sandále. To všetko môžete získať tu, poďme sa spoločne pozrieť na najdôležitejšie vlastnosti týchto typov obuvi.
Aké topánky sú vhodné na toto obdobie?

Ak nechodíte naboso, musíte sa z času na čas poobzerať po novej obuvi. Tu je niekoľko základných rád a tipov, na čo sa zamerať pri výbere novej obuvi.

Bežecké topánky

Správne odpruženie a vhodná konštrukcia obuvi ochráni vaše kĺby a umožní vám športovať bez bolesti aj vo vyššom veku. Vysoko priedušný vrchný materiál zabraňuje prehrievaniu vašich nôh, a tým predchádza poteniu a odieraniu. Topánky, v ktorých chcete behať, by mali byť o 1 až 1,5 cm dlhšie, ako je dĺžka vášho chodidla.

beh

Cestné alebo trailové? A čo ďalej?

Základné rozdelenie obuvi je na cestnú/trailovú a tréningovú/trailovú/závodnú. Cestná obuv má zvyčajne väčšie odpruženie ako trailová obuv. Jednak to chráni kĺby pred nárazmi na tvrdý povrch, jednak pri trailovej obuvi platí, že čím vyššie je tlmenie, tým nižšia je reakcia (t. j. schopnosť cítiť nerovnosti povrchu).

Trailová obuv má tiež iný materiál podrážky ako cestná obuv, ktorý je prispôsobený na lepšiu trakciu na mäkkom povrchu (naopak, cestná obuv sa zameriava na dlhodobú odolnosť materiálu, ktorý je neustále v kontakte s betónom alebo asfaltom.

V tréningovej obuvi nájdete spravidla mäkšiu konštrukciu ako v pretekárskej obuvi. Pri tréningovej obuvi to znamená väčšie pohodlie, zatiaľ čo pri pretekárskej obuvi má tuhšia konštrukcia za následok rýchlejšiu reakciu a vyšší odraz. Uprostred sú potom tempové topánky, tie kombinujú tlmenie aj dynamiku. Tempové topánky sú vhodné na kratšie a rýchlejšie tréningy, nepoužívajú sa na naberanie tréningových kilometrov.

BEŽECKÁ OBUV

Outdoorová a turistická obuv

Pevný krok a podrážka prispôsobená na bezpečný pohyb aj na klzkom mokrom povrchu. Tento typ obuvi sa vyznačuje tuhšou podrážkou, ktorá eliminuje všetky ostré kamene a palice na ceste. To chráni vaše nohy a umožňuje vám vždy bez problémov dosiahnuť cieľ.

outdoor

Nízka/vysoká, A/B/C

Vybrať nízke alebo vysoké topánky? Väčšinou záleží na tom, kde s nimi budete prevažne chodiť. Kopce za kopcami zvládnete v nízkych topánkach, ale do kamenistého terénu sa hodí spevnenie členku, ktoré poskytuje vyššia konštrukcia outdoorových topánok. Ak ste zvyknutí na pevný členok, pokojne si na prechádzku do lesa obujte vysoké - aspoň si nezašpiníte nohavice.

Konkrétnejšie rozdelenie je označené písmenami A, A/B, B, B/C a C, pričom A sú vhodné na chôdzu po lesných cestách. A/B sú vhodnejšie na užšie cestičky, s pevnejším zvrškom, ktorý vydrží trochu odierania o všadeprítomné korene a niektoré kamene. Béčka sú vhodnejšie na turistické chodníky, majú pevnejšiu podrážku a lepšie chránia nohu. Tieto tri kategórie sú vo všeobecnosti vhodné na menej náročnú turistiku (menej náročné podmienky).

B/C sú vo všeobecnosti vyššie až vysoké topánky. Majú pevnejšie uloženie špičky a päty a gumový odliatok po obvode. Noste ich na horské prechody, kde využijete robustnú konštrukciu, vysokú oporu a ochranu nohy pred kameňmi.

Céčka sú teda topánky stvorené na vysokohorskú turistiku a letné horolezectvo. Sú vysoké a pevné, aby boli čo najlepšie použiteľné na náročné prechody v drsných podmienkach. Dôraz sa kladie na odolný zvršok z kože, membrány alebo plastových materiálov. Pevná konštrukcia je zvyčajne prispôsobená na jednoduché pripevnenie poloautomatických skob. Pozor, táto kategória nie je vhodná na každodenné túry a kratšie rovinaté trasy, toto sú naozaj topánky do extrémnych podmienok!

OUTDOOROVÁ OBUV

Barefoot topánky

Prirodzený došľap a rozvoj všetkých 19 svalov chodidla - to vás čaká v barefoot topánkach. Hodí sa na každodenné pochôdzky v meste aj na voľné prechádzky prírodou. Na bosú obuv si treba chvíľu zvykať, ale keď si zvyknete, v tradičnej obuvi sa budete cítiť trochu stiesnene.

barefoot

Široká ponuka širokých špičiek

Keďže sa zameriavame na zdravý pohyb, barefoot obuv je nevyhnutnosťou. Máme tu bohatý výber, v ktorom nájdete všetko od topánok s otvorenými remienkami cez značkové balerínky a módne tenisky až po outdoorovú a bežeckú barefoot obuv. Každý model poskytuje nohe voľnosť a pomáha rozvíjať správne držanie klenby a celkový pohyb chodidla.

BAREFOOTOVÁ OBUV

Sandále

Otvorená obuv = slobodná myseľ. Vánok medzi prstami = svieži krok. Sandále sú jednoducho blažené. Okrem klasických mestských remienkových topánok existujú aj sandále s outdoorovou úpravou, ktoré udržia vaše nohy dostatočne vetrané a chránené aj pri potulkách divočinou.

sandály

Na čo sandále?

V lete sa nám nohy potia oveľa viac. Preto je dobré dopriať im voľnosť a nedržať ich zbytočne stiesnené v tesných topánkach. Otvorená obuv tiež podporuje lepšiu termoreguláciu tela, čo je teraz pri vyšších teplotách dvojnásobne užitočné.

Ak niesú hlavnou obuvou, sandále sú dobrou záložnou obuvou na každý trek. Po namáhavom dni nohy rady strávia večer v dobre vetranej obuvi. Príjemne si oddýchnu a na druhý deň budú chodiť ako vo sne.

SANDÁLE A PAPUČE
Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:22:57:45
Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
-56 % Detská bunda Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
36,95 € 84,87 €
už len 4 ks za túto cenu