info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Aké sú možnosti stravovania na treku?

05. 10. 2020
Možností je samozrejme veľa. Záleží na tom, kam sa vydáte, na ako dlho a koľko toho so sebou chcete ťahať.
Aké sú možnosti stravovania na treku?

Je jasné, že keď si naplánujete trek, kde každé tri hodiny prejdete okolo nejakej reštaurácie, bude vám so sebou stačiť studená raňajky, pretože teplý obed - prípadne i večeru, si proste a jednoducho necháte priniesť až pod nos.

Keď sa ale vydáte do končín, kde za celý deň nestretnete ani živej duše a teda by tu reštauračné priemysel pohorel, budete sa musieť obslúžiť sami. V tej chvíli najviac záleží na tom, koľko kilometrov za koľko dní sa chystáte zdolať. Vždy je dobré mať so sebou jedla a vody viac - obzvlášť, ak ste skutočne odrezaní od civilizácie. Nikdy neviete, kedy sa vám môže hodiť a kedy bude schádzať.

Ako som už spomínal, možnosťou stravovania je veľa, a to aj keď ste mimo akékoľvek služby. Studená kuchyne pre menej náročných je logicky menej náročná. Teplé jedlo však často poteší vaše unavené telo viac, než ste si kedy mysleli. Je teda dobré zvážiť, ako sa chcete stravovať.

Rovnako tak je dobré dohodnúť sa s celou partiou. Po prvé je možné, že niekto z vašich kolegov plánuje niesť varič a rád sa s ním podelí. Po druhé je možné, že na treku zistíte, že varič a kompletnú výbavu nesiete všetci - a zbytočne, na jednom variči bez problému uvaríte niekoľko chodov, a tak niekto z vás ponesie váhu navyše úplne bezdôvodne.

strava na treku

Iste, ak si nie ste istí, ako dlho bude váš trek trvať, kam vás zanesie a kde sa oddelíte od zvyšku skupiny, je lepšie mať všetko potrebné pri sebe. Pamätajte však, že keď si plánujete po ceste variť, musíte počítať aj so zásobou vody navyše. Počítajte cca 500 ml vody na každej varené jedlo (musíte to po sebe tiež umyť). Samozrejme veľa záleží na tom, aké mrazené či instantné pochúťky so sebou beriete. Keď sa ale vypravíte na trek len s litrom vody na pitie, s varením sa rozlúčte. Tú vodu totiž budete skôr či neskôr potrebovať.

Expedičné jedlo

Poznáte mrazom sušená jedlá, ktoré stačí len zaliať horúcou vodou, zamiešať a nechať odstáť a za pár minút máte výborné a voňavé jedlo. Je to takmer bez práce a samotnej lyofilizovanej pokrmy majú doslova mušej váhu, takže pri treku ani neviete, že so sebou tieto plnohodnotné obedy či večere nesiete. Pre maškrtné jazýčky sa nájdu sladké dobrôtky na raňajky aj ako vynikajúci dezert po hlavnom chode.

Káva, čaj

Špeciálna konštrukcia čajových a kávových konvičiek vám sprostredkuje bezchybné kafe uprostred divočiny aj čaj na zahriatie po vyčerpávajúcom dni plnom akcie. Stačí zaliať horúcou vodou a mať po ruke nejaký ten plecháčik na pitie. Keď trávite viac dní mimo civilizácie, je skvelé mať so sebou aspoň pár vychytávok, ktoré vám maximálne spríjemnia pobyt v outdooru.

káva na treku

Vaky na vodu

Je praktické nosiť so sebou vodu vo vakoch alebo mäkkých fľašiach, ktoré po vyprázdnení ľahko zbalíte a přistrčíte do každého vrecka. Pozor však na manipuláciu pri balení vakov do batohu, v žiadnom prípade nechcete, aby sa vám vak pretrhol či inak poničil. Kvalitné vaky sú samozrejme vyrábané z odolných materiálov, ale napriek tomu s nimi buďte opatrní.

Variče

Variť si na treku znamená niesť so sebou malý varič, príbor a nejaké to riadu. Teda v prípade, že nepreferuje sušené pokrmy v sáčkoch - to potom stačí zaliať a dlab priamo z vrecúška. Podľa gusta môžete zvoliť plynový či benzínový varič, rozdiely medzi nimi v klasických podmienkach ani nespoznáte.

Riad

Kompaktné rozmery sú dôležité. Keby ste mali niesť dva nepraktické hrnce, už sa vám do batohu skoro nič nezmestí. Najlepšie je, keď sa všetko riadu prípadne i varič poskladajú do jedného jediného balíčka.

nádobí na treku

Príslušenstvo

Nezabudnite na potrebné príslušenstvo. Je pekné vziať si so sebou výbavu na varenie, ale bez zapaľovača či škrtadla si plameň rovnako nevypestujete. Rovnako tak je pekné si uvariť teplé jedlo, ale keď zistíte, že ste si príbor nechali doma, musíte jesť rukami, a teda počkať až jedlo vychladne. Nezabudnite na umývanie riadu, potrebujete vodu navyše a umývací prípravok - najlepšie taký, ktorý v lese po vyliatí nevyzera do pôdy chemické koliesko.

Vodeodolné vaky

Keď chcete mať istotu, že sa k vášmu jedlu nedostane jediná kvapka vody a všetko tak bude presne v tom stave, v aký dúfate, kúpte si vodeodolný vak. Pečivo nesplesnivie, a nič ani nenavlhne.

strava

Tyčky, sušienky, desiaty

Určite nezabudnite na pár sušienok či tyčiniek z orechov, mandlí a podobne. Keď sa dostaví hlad a nie je čas či nálada rozbaliť kompletnú outdoorovú kuchyňu, cupnem do labiek tyčku a s ľahkým krokom si to siene ďalej do cieľa svojej výpravy.

Dvakrát merajte, raz riešte, aneb Plánovanie je matkou múdrosti

Stravovanie na treku je dôležité dopredu premyslieť a prípadne rozplánovať tak, aby vaše telo dostávalo čo najstabilnejší prísun potravy a s ňou i energie. Pamätajte však, že nemenej dôležité je na treku mať dostatok vody. Nezabudnite ani na raní a večerné hygienu, spotreba vody zase stúpne. Keď ste navyše v destináciách, kde nie je možné nabrať vodu z každého druhého horského potôčika, môže byť každá kvapka vody dôležitá aj životne. Nikdy neviete, takže na to dajte bacha.


Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:15:58:32
Mizuno Core 3/4 Tight
-60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
18,95 € 47,95 €
už len 7 ks za túto cenu