info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako vybrať bežeckú ponožku

Bežecké ponožky sú často zanedbávanou súčasťou výzbroje každého bežca. Nie je pravdou, že stačí vybrať dobré topánky a na ponožke potom už nezíde - naopak dobrá ponožka môže žiaduce vlastnosti bežeckej obuvi podčiarknuť a zlá vám zhorší tak výkon, ako komfort pri behu.

Ako spoznať vhodnú ponožku?

Pretože ponožka je prenášačom dynamických síl medzi nohou a obuvou, musí byť správne zvolená, čo pre beh znamená zosilnenú pätu a špici, sťahovadlo priehlavku a kanáliky pre odvod potu. O maximálne pohodlie a predchádzanie odreninám sa potom postarajú ploché švy a správny tvar, ktorý rešpektuje anatómiu ľavého a pravého chodidla. Vďaka nim ponožky aj pri vysokej záťaži dokonale sedí, nikam sa neposúvajú a nespôsobí vám nepríjemné odreniny a otlaky.

Teplota a terén

Pri výbere ponožiek záleží najmä na teréne, do ktorého sa chystáte, a tiež na okolitej teplote. Do chladu je lepšie voliť hrubšie ponožky, prípadne podkolienky, do tepla potom tenšie variant. Rovnako tak sa líšia ponožky do terénu a ponožky vhodné pre cestnú beh.

kompresný ponožky

Špeciálne kapitolu predstavujú kompresné ponožky či podkolienky , ktoré si u slovenských bežcov získavajú stále väčšiu obľubu. Vďaka kompresii pomáhajú pohlcovať vibrácie, takže chráni pohybový aparát, spomaľujú únavu nôh a urýchľujú následnú regeneráciu.

Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:02:17:50
Mizuno Terry FZ Jr
-63 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
17,95 € 47,95 €
už len 2 ks za túto cenu