info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako vybrať oblečenie na beh

Správne bežecké oblečenie výrazne prispieva ku komfortu bežca a umožňuje mu maximálne sústredenie na výkon i radosť z behu. Funkčné oblečenie v zime dostatočne hreje, v lete chladí, neprekáža v pohybe a sadne ako uliate. Čo vziať pri výbere do úvahy?

Vrstvy sú základ

Vždy je výhodné mať na sebe radšej ľahšie oblečenie v niekoľkých vrstvách ako jeden teplý kúsok - tak sa dá teplota regulovať podľa aktuálnej potreby. Prvú vrstvu oblečenia tvorí kraťasy, trojštvrťové či dlhé nohavice a tielko či tričko s krátkym alebo dlhým rukávom. Táto vrstva by mala priliehať tesne na telo a tvoriť základ celého oblečenia.

Druhú vrstvu potom tvoria mikina a prípadne ešte vrchné nohavice , ak ste si ako prvú vrstvu obliekli napríklad tenké priliehavé nohavice z funkčných materiálov. Tretia vrstvou potom je bunda . V zime je potrebné dbať aj na kvalitné rukavice , prípadne aj šál a čiapku , pretože povrchom hlavy strácame% telesného tepla.

Kvalita sa oplatí

U bežeckého oblečenia sa naozaj oplatí neriskovať a staviť na kvalitu - výrobky renomovaných značiek nie sú zase o toľko drahšie, než lacné varianty pochybného pôvodu, a máte istotu, že budú mať nielen skvelé funkčné vlastnosti a bude sa vám v nich dobre behať, ale tiež že vydrží dlho slúžiť a nebudete za pár mesiacov musieť na nákupy znova. Medzi značky obľúbené športovci na celom svete patria napríklad Asics, Inov-8, adidas či Craft.

Funkčnosť na prvom mieste

Pri výbere sa riaďte najmä materiálom, z ktorého je oblečenie ušité, a jeho vlastnosťami. Pre bežca je najpotrebnejšie, aby oblečenie bolo ľahké, spodné vrstvy dobre odvádzali pot, udržiavali kožu v suchu a tiež ju ľahko neodřel napríklad nevhodnými stehy. Oblečenie nesmie nikde obmedzovať v pohybe a vrchnej vrstvy by mali byť odolné proti vode a vetru, a pritom zostať priedušné. Hodiť sa vám tiež môže rýchloschnúci materiál alebo taký, ktorý hreje i za mokra - čo vie napríklad kvalitné vlna merino.

Ako sa na beh obliecť?

Spravidla tak, ako by vonku bolo približne o desať stupňov viac, než skutočne je. Spočiatku vám síce bude chvíľu chladnejšie, ale čoskoro sa zahrejete na príjemnú teplotu a nebudete sa prehrievať. Samozrejme je potrebné vychádzať zo skúseností vlastného tela a oblečenie mu prispôsobiť.

Do dažďa sú vhodné vodeodolné bundy, ktoré súčasne umožňujú odvod tepla od tela, a väčšina bežcov sa zhoduje na tom, že ako nepriedušnou bundu či pláštenku, to už je lepšie si nebrať nič. V plášťovce Síce nebudete mokrí zvonku, ale čoskoro budete prepoteniu tak, že už v tom nebude žiadny rozdiel a ešte sa budete cítiť nepohodlne.

Ak máte ohľadom výberu správneho bežeckého oblečenia pre ďalšie otázky, neváhajte na sa nás obrátiť a že osobne či online - radi sa vám budeme venovať!

Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:22:35:31
Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
-56 % Detská bunda Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
36,95 € 84,87 €
už len 4 ks za túto cenu