info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako vybrať bežeckú obuv

Bežecká obuv je tým úplne najdôležitejším vybavením, ktoré k behaniu potrebujete. Preto sa oplatí jej výberu venovať čas aj starostlivosť tak, aby ste si odniesli presne takú topánku, ktorá vám dokonale sadne a pomôže vám k lepšiemu výkonu aj k optimálnemu zdraviu pohybového aparátu. Podľa čoho teda správnu bežeckú obuv vybrať?

podľa použitia

Ak ste začiatočník, máte nadváhu alebo vás čakajú tréningy, je dobré siahnuť po tlmivé obuvi, ktorá zmäkčí dosah a pohlcuje vibrácie, čím chráni kĺby aj svaly pred nadmernou námahou. Začiatočníkom navyše odpustí chyby a umožní im si na záťaž zvykať postupne. Na preteky a tempovat tréningy sú potom ideálne topánky s nižšou hmotnosťou, ktoré sú stvorené pre rýchlosť a dobrý kontakt s povrchom.

Špeciálnou kategóriou potom sú topánky pre naturálne beh (niekedy tiež prirodzený beh, barefoot beh alebo bosoběh), ktoré sa vyznačujú absolútnym minimalizmom a umožňujú bežci prirodzený pohyb, podobný behu naboso. Tie pomáhajú zefektívniť tréning, posilňovať chodidlá a zlepšiť ich vnímavosť.

podľa povrchu

Ak beháte prevažne na asfalte a prípadne na spevnených lesných či poľných cestách, bude pre vás ideálnou cestná obuv . Terénne bežecké topánky využijete, keď vyrážate medzi kameňmi, štrk, blato, sneh a do podobne obtiažneho terénu.

podľa došliapnutia

Veľmi dôležité pre výber topánok je spôsob, akým došľapujú. Rozlišujú sa tri hlavné, a to došľap skôr na vnútornej strany chodidiel ( pronácia ), došľap na vonkajšej strany chodidiel (supinácia) a neutrálny došľap . Podľa týchto troch typov nájdete aj bežeckú obuv, ktorá je im tvarom podrážky prispôsobená.

Ako typ svojho došliapnutí zistíte? Ideálne na špecializovanom prístroji, ktorý vám okrem typu došliapnutí o vašich nohách prezradí aj všeličo iné. Ak máte o meraní záujem, obráťte sa na nás - zadarmo vám ho vykonáme a vhodnú obuv odporučíme.

podľa veľkosti

Vybrať topánku tej správnej veľkosti samozrejme nie je nijak prevratná rada - avšak pozor, u bežeckých topánok musíte k dĺžke svojho chodidla pripočítať ešte centimeter navyše, aby ste si pri behu nohy neodreli.

Najlepšie radu sme si schovali na záver - ak neviete, akú bežeckú obuv vybrať, príďte sa k nám poradiť! Premeriame vám zadarmo chodidla, preberieme s vami, kde a ako chcete behať, a pomôžeme vám nájsť presne tie správne topánky, ktoré budú behať skoro samé!

Cenová
bomba
Akcia zmizne za
0:00:14:17
Mizuno Terry FZ Jr
-63 % Detská mikina Mizuno Terry FZ Jr
17,95 € 47,95 €
už len 2 ks za túto cenu