info@sanasport.sk Odpovieme do 24 hodín

Ako správne behať

Veľa otázok smeruje najmä k správnej technike behu, preto sme pre vás pripravili aspoň niekoľko základných bodov, ktoré vám prvé pokusy uľahčí.

pozícia

Dôležité je vzpriamené držanie tela v jednej rovine od panvy cez hrudník až po hlavu. Akékoľvek ohýbanie v páse či neprirodzené zalamovanie hrudníka je nežiaduce. Ramená smerujú dozadu, postoj je uvoľnený a ruky sa pohybujú dopredu a dozadu. Predná noha by nemala byť pri dopade natiahnutá pred telom a bežať by sme mali ľahko a uvoľnene.

Ako správne behať

dýchanie

Ideálne je sa pri behu nadychovať nosom a vydychovať ústami. Keď dýchame nosom, dostaneme do pľúc ďaleko viac kyslíka a v chladnejšom počasí znižujeme riziko prechladnutia. Dýchanie by malo byť pravidelné a čo najprirodzenejšie.

došľap

Veľmi častým, ale bohužiaľ nesprávnym došľapom je došľap priamo na pätu. Ten bežca nielen spomaľuje, ale tiež je tvrdšia, takže predstavuje väčšiu záťaž pre kĺby. Oveľa efektívnejší spôsob je vplyv na špičku chodidla, kedy stred päty následne stabilizuje dopad. Lepšie sa tak zapojí celé chodidlo a bežec pri odraze nestráca rýchlosť.

stravovacie návyky

K správnemu behu patrí tiež správne stravovacie návyky. Tie sú do istej miery individuálne a každému vyhovuje niečo iné, všeobecne však platí zásada, že by sa bežec nemal pred výkonom najesť a mal by byť mierne hladný. Niekomu napríklad vyhovuje beh hneď po ráno pred raňajkami, niekomu len niečo menšieho, ako je potrebné banán, a iný najlepšie behá po výdatnejším jedle, ale vždy až niekoľko hodín po ňom.

Zaujíma vás niečo ďalšie? So správnou technikou behu, výberom vhodného vybavenia aj zodpovedajúce stravy vám radi pomôžeme!

Cenová
bomba
Akcia zmizne za
2:16:24:39
Mizuno Core 3/4 Tight
-60 % 3/4 športové legíny Mizuno Core 3/4 Tight
18,95 € 47,95 €
už len 7 ks za túto cenu